Haber Detayı
14 Mayıs 2018 - Pazartesi 11:36 Bu haber 11653 kez okundu
 
Safranın kilosu 45 bin lira!
Safran, Dünyada en pahalı baharat olma özelliğini taşıyor. yarı kurak iklimlerde büyüyen safranın Doğu ve Güneydoğuda yetişebilmesi mümkün.
SAĞLIK Haberi
Safranın kilosu 45 bin lira!

Safran “Kırmızı Altın”, Dünyada en pahalı baharatı olma özelliğini taşıyor. Osmanlı padişahlarının kuvvet macunu olarak kullandığı safran bitkisi, Türkiye’de eskiden sadece Safranbolu ilçesi ve köylerinde yetişiyordu. Adını da buradan aldığı söylenilir. Safranbolu ilçesinin Osmanlı hâkimiyetine geçmesi ile birlikte ilçede safran üretimi yapılmaya başlanmıştı.

4 bin 320 çiçekten 25 gram safran elde edilmektedir. Amerika’da safran satışı açıkta degil market yöneticisinin kasasında muhafaza edilerek peşin ödeme karşılığında yapılmaktadır. Dikimi, bakımı ve toplanması zahmetli olduğu ve üretimde hasatı az olduğu için fiyatı da pahalıdır. Kilosunun 45 bin lira olduğu belirtiliyor.

Safranın faydaları neler?

- Safran antikarsinojenik (kanser bastırıcı), anti-mutajenik (mutasyon önleyici) ve antioksidan benzeri özellikleri olduğu için ilaç sanayiinde ham madde olarak kullanılır.
- Gıda, kozmetik ve kendi ağırlığının 100 bin katını rahatlıkla boyadığı için boya sanayiinde de ham madde olarak kullanılır.
- Hafızayı güçlendirir.
- Anti-depresan özelliği taşır.
- Serotonin düzeyini etkilediği düşünülmektedir.
- İştah açıcıdır.
- Kadınların adet öncesi semptomlarını hafifletebilir.

NEREDE YETİŞİR ?

Safran bitkisi, sıcak ve kuru yaz rüzgarlarının estiği  yarı kurak iklimlerde büyür. Bitki şiddetli soğuk havalara dayanıklı özelliktedir ve -10 donlarından bile korunur. 

Kaynak: (BHA) - Bingöl Haber Ajansı Editör:
Etiketler: Safranın, kilosu, 45, bin, lira!,
Yorumlar
Haber Yazılımı