Haber Detayı
21 Şubat 2019 - Perşembe 16:16 Bu haber 4826 kez okundu
 
KAPALI RAHİM ALMA AMELİYATI YAPILDI
Bingöl Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesinde ikinci defa yapılan kapalı rahim alma ameliyatı, başarılı bir şekilde yapıldı. Yapılan Ameliyatta Esas amacın karın üzerine yapılan kesinin olmaması.
SAĞLIK Haberi
KAPALI RAHİM ALMA AMELİYATI YAPILDI

HABER: YAKUP BEKLEN

Bingöl Kadın Doğum Ve Çocuk Hastalıkları Hastanesine gelen kadın hasta, son 2-3 yıldır süren ağrı ve kanama şikâyetleri ile Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzman Doktoru Dr. Mehmet Yaman’a başvurmuştu. Yapılan tetkiklerde rahminde büyüme ve miyom saptanması üzerine kendisine A Grubu Ameliyatı olan Laparoskopik Histektektomi rahim alma ameliyatı yapılması önerildi. Hastaya Dr.Mehmet Yaman ve Genç Devlet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzman Doktoru Dr.Mehmet Özer tarafından açık ameliyata göre daha avantajlı olan kapalı rahim alma ameliyatı yapıldı.

Kapalı ameliyat olarak adlandırılan ameliyat; Laparoskopi yöntemi ile rahminin dışarı alınması işlemidir. Bu ameliyatlarda karın içerisine 5mm-10 mm çapındaki  kamera ve diğer cerrahi aletlerin girmesi ile yapılır. Cerrahi işlem ekrana kameradan ulaşan HD görüntü ile yansıtılır. Yapılan Ameliyatta Esas amacın karın üzerine yapılan kesinin olmaması. Böylece açık ameliyata göre hastanın karın içi organ ve dokuları daha az hasar alırken, hastaların iyileşme süreci ise kısalır. Bu ameliyatın Yara yeri ve karın içi enfeksiyon riskleri azalttığı gibi, hastanın daha az ağrı duyması ve çalışma hayatına daha kısa sürede dönmesi amaçlanıyor.

Hastaneden aldığımız bilgilere göre, İlerleyen zamanlarda da rahim alma ameliyatı yapılması gereken uygun hastalara da kapalı rahim alma ameliyatının yapılacağı bildirildi.

Kaynak: (BHA) - Bingöl Haber Ajansı Editör:
Etiketler: KAPALI, RAHİM, ALMA, AMELİYATI, YAPILDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı