Haber Detayı
25 Mayıs 2018 - Cuma 17:43 Bu haber 12922 kez okundu
 
İŞTE SÜTAŞ BİNGÖL BÖYLE OLACAK
Türkiye’deki ilk 19 firma arasında yer alan Sütaş, Bin 12 kişiyi doğrudan istihdam edecek ve 8 Bin aileye dolaylı olarak katkı sağlayacak.
EKONOMİ Haberi
İŞTE SÜTAŞ BİNGÖL BÖYLE OLACAK

Proje Bazlı Teşvik Sistemi kapsamında desteklenen Türkiye’deki 19 firma arasında yer alan SÜTAŞ tarafından Bingöl'de yapılması ve 2 yıl sonra da üretime başlaması planlanan tesis, 1012 kişilik doğrudan istihdam oluşturacak, dolaylı olarak yaklaşık 8000 aileye katkı sağlayacaktır.

 

SÜTAŞ’ın Bingöl Yatırımın Proje Bazlı Teşvik Sistemi kapsamında desteklenmesine ilişkin Bakanlar Kurulu kararı, 20 Mayıs Pazar günü Resmi Gazete'de yayımlandı. Başbakan Binali Yıldırım'ın 20 Mayıs Pazar günkü Bingöl'ü ziyaretinde vatandaşlara bu kararı müjdelemesinin ardından Bingöl Merkeze bağlı Çeltiksuyu Köyü Bölgesinde iş makineleriyle çalışmalara başlandı.

 

Yaklaşık 733 milyon TL tutarında olacak yatırım kapsamında, günde 1.063 ton süt işleme kapasitesine sahip süt ürünleri fabrikası, içinde her biri 2 bin sağmal kapasiteli 5 damızlık süt sığırı geliştirme çiftliği ile 6 bin 500 baş kapasiteli damızlık süt sığırı yetiştirme çiftliği, 5 bin baş kapasiteli besi çiftliği de yer alacak. Yem fabrikası günde 600 ton yem üretim kapasiteli olacak. Enerji tesisleri 6,4 megavat elektrik üretimi, organomineral gübre üretim tesisi ise günde 80 ton kapasiteli olacak.

Tesisin temel atıldıktan sonra 2 yıl içinde üretime başlaması ve 4 yıl içinde bölüm bölüm tamamlanması planlanmaktadır. Tesiste, bin 12 kişiye istihdam, bölgeden süt alımı ile 5 bin üretici aileye de katkı sağlanacak.

"Bölgesel Kalkınma Projesi" niteliğinde olan yatırımın başlamasıyla bölgemiz, bitkisel ve hayvansal ürünlerin üretiminde önemli bir merkez haline gelecek. Tesislerde işlenecek sütün büyük bir kısmı bölge çiftçileri tarafından sözleşmeli süt sığırcılığı modeli ile üretilecek. İhtiyaç duyulan çiğ sütü üretebilmek için gerekli kaba yemin üretiminin çok büyük bir kısmı da yine bölge çiftçilerince sözleşmeli kaba yem üretim modeli ile sağlanacaktır.

Yatırımların faaliyete geçmesinden sonra, tam kapasiteye ulaşıldığında, süt, kaba yem, kesif yem ve ham madde alımı ile taşıma ve dağıtım hizmetleri, diğer bölgesel mal ve hizmet alımları, gübre ve atık alımları ve ücret olmak üzere bölge insanına yılda 803 milyon, ayda 67 milyon lira nakden ödeme yapılacak. Yine, fabrikada üretilecek bölgesel ürünler için gerekli olan koyun ve keçi sütü ihtiyacı bölgedeki çiftçilerden karşılanacağından SÜTAŞ yatırımı koyun ve keçi yetiştiriciliğini de geliştirecektir.

Üretilmesi planlanan ürünler ve üretime ilişkin kapasite bilgileri:

VALİLİK TARAFINDAN YATIRIMIN GERÇEKLEŞMESİ İÇİN YÜRÜTÜLEN ÇALIŞMALAR

Sütaş’ın Bingöl yatırımının gerçekleşmesi için şimdiye kadar Bingöl Valiliği önemli çalışmalar yürütmüştür. Yatırıma ait tesislerin en önemli kısımlarının yapılacağı Çeltiksuyu Köyü sınırları içinde bulunan arazilerin hazine arazisi olarak tescili,  birleştirilmesi, bu arazilerin imar planının yapılması, bu alanda yeni bir yol yapılması gibi çalışmaları süratle tamamladı.

Yine Merkez Kılçadır Mevkiinde bulunan tescil harici arazilerin hazine adına tescil edilerek yatırıma tahsis edilmesi için çok hızlı bir şekilde ilgili kurumlarımızla bu işlemleri tamamladı.

SÜTAŞ yatırımı ilimizin gelişmesi, imajı, kalkınması ve istihdam imkanları açısından tarihi öneme sahip bir yatırım olduğu için yatırımın gerçekleşmesi için bütün imkanlarımızı seferber etti. Bundan sonraki süreçte de bu yatırımın “Bölgesel Kalkınma Projesi” olarak hayata geçmesinde gerekli çalışmaları yürütecek.

VALİLİKTEN TEŞEKKÜR

“Bu önemli yatırımı sahiplenerek ilimizde gerçekleşmesini sağlayan başta Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız olmak üzere tüm Bakanlar Kurulumuza müteşekkirim.

Yıllardan beri bu yatırımın hayalini kuran ve hayata geçmesi için büyük çaba sarfeden Akparti Genel Başkan Yardımcımız Bingöl Milletvekili Sn. Cevdet Yılmaz’a çok teşekkür ediyorum.

Yine, yerelde talimatlarımız doğrultusunda yatırımın gerçekleşmesi için büyük özveriyle çalışan başta Bingöl Yatırım Destek Ofisimiz, Defterdarlığımız, İl Özel İdaremiz, Tarım Müdürlüğümüz, Orman İşletme Müdürlüğümüz, Sanayi İl Müdürlüğümüz, Kadastro Müdürlüğümüz, DSİ Müdürlüğümüz olmak üzere tüm kurum ve kuruluşlarımıza teşekkür ediyorum”

Kaynak: (BHA) - Bingöl Haber Ajansı Editör:
Etiketler: İŞTE, SÜTAŞ, BİNGÖL, BÖYLE, OLACAK,
Yorumlar
Haber Yazılımı