Haber Detayı
09 Mayıs 2018 - Çarşamba 17:29 Bu haber 12435 kez okundu
 
İŞTE IŞKIN OTUNUN FAYDALARI...
Bitki biliminde ismi Ravent olarak geçen ancak halk arasında daha çok ışgın, ışkın ve uçkun isimleri ile bilinen ışkın otu, ülkemizde en çok Doğu Anadolu bölgesinde yetişiyor. İşte Faydaları...
- Haberi
İŞTE IŞKIN OTUNUN FAYDALARI...

Bitki biliminde ismi Ravent olarak geçen ancak halk arasında daha çok ışgın, ışkın ve uçkun isimleri ile bilinen ışkın otu, ülkemizde en çok Doğu Anadolu bölgesinde yetişiyor. Özellikle Bingöl'de her yıl bu mevsimde toplanan ışkın, tezgahlarda yerini alıyor.

İŞTE IŞKIN OTUNUN FAYDALARI

İngiltere’de yapılan bazı araştırmalar, ışkın otunda birçok kırmızı sebzede yer alan polifenol adlı maddenin çok sayıda bulunduğunu ve bu nedenle kansere karşı koruyucu etki gösterdiğini tespit etmiştir. Kanserli hücrelerin çoğalmasını engelleyen ışkın otu bu nedenle farklı kanser türlerinde destekleyici tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Ancak bahsedilen polifenol maddesi, yalnızca ışkın otunun pişirilmesi ile ortaya çıktığı için otun kaynatıldıktan sonra tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Işkın otu ayrıca sivilce ve cilt lekeleri üzerinde de etkilidir. Düzenli kullanımı neticesinde sadece birkaç haftada sivilceleri ve ciltte meydana gelen birçok leke türünü kalıcı olarak temizlediği bilinmektedir. Bunun yanı sıra hoş kokulu ve beyaz ışkın otu çiçeklerinin hem alkollü hem de alkolsüz içecek üretiminde kullanıldığı da söylenebilmektedir.

Kaynak: (BHA) - Bingöl Haber Ajansı Editör:
Etiketler: İŞTE, IŞKIN, OTUNUN, FAYDALARI...,
Yorumlar
Haber Yazılımı