Haber Detayı
31 Mart 2019 - Pazar 23:16 Bu haber 3238 kez okundu
 
İLKLERİN YAŞANDIĞI SEÇİMİ AK PARTİ KAZANDI
31 Mart Yerel Seçimlerde Bingöl uzun yıllar sonra 3 parti ile yarıştı. 10 belediyenin 8’ini AK Parti 1’i MHP 1’i CHP aldı. Kesin olmayan seçim sonuçlarında Bingöl merkezde AK Parti yüzde 38 oy ile seçimi kazandı.
SİYASET Haberi
İLKLERİN YAŞANDIĞI SEÇİMİ AK PARTİ KAZANDI

31 Mart Yerel Seçimlerinde Bingöl farklı bir seçim geçirdi. Uzun yıllar sonra ilk defa 3 parti ile seçim heyecanı yaşayan Bingöl, sandıktan yüzde 38 ile AK Parti Bingöl Belediye Başkan Adayı Erdal Arıkan çıktı.

İLK DEFA KATILIM BU KADAR AZ OLDU

Uzun yıllar sonra ilk defa katılımın az olduğu bir seçim yaşadık. Bingöl Merkezde katılım oranı yüzde 71.53’te kaldı. Bingöl Merkezde 73 Bin 020 seçmenden Kullanılan Oy: 52 Bin 233 oldu. Katılım Oranı : 71,53 Geçerli Oy : 49.149 Geçersiz Oy : 3.084’te kaldı.

AK PARTİ’DE OY DÜŞÜŞÜ YAŞANDI

AK Parti kurulduğu 2002 yılından itibaren Bingöl’de ilk defa en düşük oy aldığı gözlendi. Yerel Seçimlerde bugüne kadar en yüksek oy 2014 Yerel seçimlerinde yüzde 58 ile Yücel Barakazi almıştı.

SEÇİMİN GALİBİ MHP OLDU

Milliyetçi Hareket Partisi Mehmet Ziya Buyankara ile girdiği seçimde 1977 Yılında Şehit Edilen Hikmet Tekin’den sonra ilk defa yüksek bir oy alarak Bingöl seçim tarihindeki yerini aldı.

SOLHAN YİNE HERZAMANKİ GİBİ TARİH YAZDI

Solhan’ın sevilen Başkanı Abdulhakim Yıldız, AK Parti ile girdiği seçimde yüzde 53 alarak 10 meclis üyesinin tamamını alarak büyük başarıya imza attı.

GENÇ İLÇESİNDE AK PARTİ KAZANDI

Genç İlçesinde Adalet ve Kalkınma Partisi ile Milliyetçi Hareket Partisi arasında geçen seçimde AK Parti adayı Mehmet Zeki Dirik resmi olmayan sonuçlara göre Yüzde 36.05 oy oranı ile kazandı.

KARLIOVA’DA KORKULAN OLMADI

Karlıova İlçesinde AK Parti Veysi Bingöl ile ikinci kez girdiği seçimi galibiyet ile tamamlayarak, Karlıova ilçesini HDP’ye birkez daha bırakmadı.

EN İLGİNÇ SEÇİM ADAKLI’DA YAŞANDI

Adaklı’da 3 partinin yarıştığı seçimde AK Parti ile MHP karşısında 10 oy fark ile seçimi kazanırken, oy sayımı ikinci kez yapıldı. Sonuç değişmedi. 3. Parti ise yine Saadet Partisi oldu.

YAYLADERE DEĞİŞMEDİ

Yayladere’de CHP adayı mevcut başkan Sabri Akyürek oyların büyük çoğunluğunu alarak yeniden seçildi.

MHP 1977’YILINDAN SONRA İLKKEZ BİR BELEDİYE ALDI

Uzun yıllar sonra Bingöl’de ilk defa MHP’li bir belediye kazanmış oldu. Yedisu’da Milliyetçi Hareket partisi Ömer isen ile resmi olmayan sonuçlara göre Yüzde 41.89 kazandı.

KİĞI’DA BAYRAK DEĞİŞTİ
Uzun Yıllar CHP’de olan Kiğı Belediyesi Hikmet Üzüağ ile yüzde 50 oy oranıyla AK Parti’ye kazandırdı.

BELDELER AK PARTİ DEDİ

Sancak, Ilıcalar ve Arakonak Beldelerinde mevcut başkanlar ile devam denildi.

Kaynak: (BHA) - Bingöl Haber Ajansı Editör:
Etiketler: İLKLERİN, YAŞANDIĞI, SEÇİMİ, AK, PARTİ, KAZANDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı