Haber Detayı
07 Mayıs 2018 - Pazartesi 08:48 Bu haber 17417 kez okundu
 
İLK BİNGÖL'DE YAPILMIŞ...
Kimisi Kürt Böreği, Kimi yerlerde de küt Böreği olarak Geçiyor... Sizler İçin Bu böreğin tarihini derledik...
YAŞAM Haberi
İLK BİNGÖL'DE YAPILMIŞ...

Kimisi Kürt Böreği, Kimi yerlerde de küt Böreği olarak Geçiyor...  İşte Bu Börek hakkında Pek bilinmeyenler..

İstanbul'la özdeşleşmiş, İstanbul'un yemek literatürüne girmiş bir yiyecek çeşidi. Zengini de fakiri de bu lezzetin meraklısı hatta müdavimi olanların sayısı azımsanmayacak kadar fazla. Çıtır çıtır onlarca kattan oluşan görüntüsü, altın sarısı rengi ve üzerine dökülen pudra şekeriyle bambaşka bir tat sunan sade börek ya da diğer adıyla Kürt böreği, aslında Ege Bölgesi pişi diye biliyor.
Mazisi yüzyıllar öncesine dayanan Kürt böreğinin hikayesi Osmanlı yıllarında başlıyor. Osmanlı'nın doğu illerinden İstanbul'a çalışmak için gelen ve çoğunlukla hamallık yapan işçilerin arasında gücü diğerleri kadar fazla olmayan, kilolarca ağırlıktaki çuvalları taşıyamayan ve hatta birkaç kez yüküyle birlikte denize düştüğünde arkadaşları tarafından kurtarılan Sarı Mehmet, Kürt böreğinin mucidi.
Yük taşımada başarısız olunca arkadaşları arasında Rengo diye çağırılan Sarı Mehmet başka bir iş yapmaya karar verir. Un alıp bir hamur açan ve içine koyduğu yağ ile bunu pişiren Sarı Mehmet, yaptığı yiyeceği ilk olarak arkadaşlarına satar. Tadının beğenilip, arkadaşları arasında çokca satılması ile işi büyütür ve bir dükkan kiralar. Zamanla işçilerin yanı sıra vatandaşlara da börek satmaya başlar Sarı Mehmet. Vatandaşlar yapan kişinin adını bilmedikleri için 'Kürt'ün böreği, Kürt'ten aldık' gibi söylemlerle yiyeceğin de adını koymuş olurlar: Kürt böreği..
Bugün İstanbul'da börekçilik yapan 5000'e yakın esnaf var ve bunların geldiği memleket ise yüzde 99 aynı; Bingöl'ün Kiğı ilçesi. Dededen, babadan kalma mesleklerini sürdüren Kiğılılar; yaptıkları böreğin püf noktaları konusunda ise ser verip sır vermiyorlar.
Böreğin yapımı ile ilgili sır vermeyen ustaları sadece 3-4 çeşit unun karışımından oluşan hamurla yapıldığını açıklıyor. Kürt böreği başta olmak üzere yaptıkları diğer ürünlerde de maya kullanmadıklarını bu nedenle sağlıklı olduğunu ve mideyi rahatsız etmediğini söyleyen börek ustaları Ankara, İzmir gibi yerlerde de Kürt böreği dükkanı açmışlar ancak  tutmamış. Kapatıp, İstanbul'a geri dönmüşler.

TARİHİ KASIMPAŞA BÖREKÇİSİ
Börekçi Kamil in Hikayesi , babasının, Kamil Ağırgün'ü çok küçük yaşlarda Bingöl'ün Kiğı ilçesinden İstanbul'a göndermesi ile başlar (1910’lu yıllar).Bir kaç yıl farklı işler ile uğraşan Kamil Ağırgün 1930'lu yıllarda Karaköy'de Rum vatandaşlar tarafından işletilen bir börek fırınına çırak olarak girer, belli bir süre sonra arkadaşı Alişan Edeş ile birlikte Sade Börek, Poğaça , Kol Böreği ustası olurlar.
Kamil Ağırgün, buradan ayrıldıktan sonra bir süre kendi evinde börek yapar, başka bir fırında börekleri pişirir ve kendi yaptığı börekleri el arabasında seyyar olarak satar. 1942 yılında ise halen Kasımpaşa'da bulunan dükkanın yerinde satış yapmaya başlar. 1947 yılında aynı yere taş fırın inşaa edilir, artık börekler burada yapılır, pişirilir ve satışı yapılır, o dönemlerde ayrıca seyyar arabalar da çalıştırılmaktadır. 
Kamil efendi'nin fırınında yıllar içinde yüzlerce börek ustası yetişir ve bu ustalar İstanbul'un farklı yerlerinde kendi işletmelerini açarlar. 1980 yılında Hacca giden Kamil Bey, fırını oğlu Zafer Ağırgün’e bırakır. Zafer ve Bülent Ağırgün kardeşler yaklaşık kırk yıldır işletmeyi devam ettirmektedirler. 
Rekabetin artmasına rağmen, Tarihi Kasımpaşa Börekçisi 1947 yılından beri aynı yerinde odun ateşinde pişirdiği börekleri ile hizmet vermeye devam etmektedir.

Kaynak: (BHA) - Bingöl Haber Ajansı Editör:
Etiketler: İLK, BİNGÖL'DE, YAPILMIŞ...,
Yorumlar
Haber Yazılımı