Haber Detayı
25 Ekim 2018 - Perşembe 17:39 Bu haber 4712 kez okundu
 
İKİNCİ EL KOMBİ KARMAŞASI
Bingöl’de ikinci el kombi takmak isteyenler, büyük bir karmaşanın içine girdi. Bazı Doğalgaz mühendislik şirketleri garantisi bulunmayan ikinci el kombiler hakkında “Süresi bitmiş, yeni bir kombi almanız gerekiyor.” diyerek vatandaşı yanlış yönlendirirken, kombi firmaları ise “Bu konuda herhangi bir sorun yok, şirketler kombi satmak için bunları dile getiriyor.” İfadelerini kullanıyor.
GÜNDEM Haberi
İKİNCİ EL KOMBİ KARMAŞASI

Bazı Doğalgaz mühendislik şirketleri garantisi bulunmayan ikinci el kombiler hakkında “Süresi bitmiş, yeni bir kombi almanız gerekiyor.” diyerek vatandaşı yanlış yönlendirirken, kombi firmaları ise “Bu konuda herhangi bir sorun yok, şirketler kombi satmak için bunları dile getiriyor.” İfadelerini kullanıyor. Bu sorun özellikle hermetik kombiler için tam bir muammaya dönüşmüş durumda. Söz konusu hermetik kombilerin kullanımına son verileceği söylense de, henüz konu hakkında yasal bir girişim yok.

KOMBİNİN BAKIMI YAPILMALI

Bingöl’de birçok Doğalgaz mühendislik şirketi, konu hakkında bilgi sahibi olmadan vatandaşı yeni kombi almaları konusunda ikna etmeye çalışıyor. Aslında çözümü var. Doğugaz şirketi yetkilileri, Kombilerin yetkili servisler tarafından bakımı yapıldıktan sonra TSE veya Gaz açma belgeleri ile sorunun çözülebileceğini belirtiyorlar.

BURASI TAM BİR MUAMMA

TSE veya Gaz açma belgeleri ile sorunun çözülebileceğini belirten Doğugaz yetkilileri, vatandaşı yetkili servislere yönlendiriyor. Kombi firmasının Yetkili servisleri ise Mühendisler tarafından kombi bağlanmasından sonra bakım ve onarımının yapılabileceğini belirtirken, Doğalgaz mühendislik şirketleri ise Garantisi olmayan kombileri takamayacaklarını belirtiyorlar. Vatandaş ise iki farklı açıklama nedeniyle mağdur durumda.

İL DIŞINDA SORUN YOK

Konu hakkında İstanbul’da bulunan bir Doğalgaz mühendislik şirketi ve yetkili servisi aradığımızda ise, konu hakkında yardımcı olacaklarını Gaz açma belgelerinin 150 TL olduğunu, Gaz açma belgelerinin kombinin bakımının yapıldıktan sonra verileceğini belirtiyorlar. Bingöl’de ise konu hakkında henüz bilgi sahibi olmayan yetkili servis ve Doğalgaz Mühendislik şirketleri vatandaşı farklı açıklamalar ile yanıltıyor.

DOĞUGAZ KURS AÇMALI

Doğalgazın yaygın olarak kullanıldığı İstanbul İGDAŞ yetkilileri Bingöl’deki Doğugaz firmasının mühendislik firmalarına Gaz Açma ve TSE belgelerini vermek için kurs açması gerektiğini söyledi. İGDAŞ yetkilileri, “Kurslar sonucunda Bingöl’deki doğalgaz mühendislik firmaları alacakları belgeler ile ikinci el kombilerin denetlenmesini yapabilecek yetkiye sahip olurlar” denildi.

Kaynak: (BHA) - Bingöl Haber Ajansı Editör:
Etiketler: İKİNCİ, EL, KOMBİ, KARMAŞASI,
Yorumlar
Haber Yazılımı