Haber Detayı
03 Mart 2019 - Pazar 17:52 Bu haber 2277 kez okundu
 
ÇAĞRILARA KULAK TIKAMAYA DEVAM EDİN!!!
Nöbetçi eczane sayısının arttırılması için defalarca yapılan çağrılara kulak tıkayan eczacılar odası, 120 Bin vatandaşın çilesinin sorumlusu olmaktan gurur duyuyor.
GÜNDEM Haberi
ÇAĞRILARA KULAK TIKAMAYA DEVAM EDİN!!!

Bingöl Merkezde bulunan Bingöl Devlet Hastanesi, Bingöl Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi, Bingöl Yenişehir Devlet Hastanesi ve Özel Hastanelerde tedavi olan hastalar, Bingöl Merkezde 120 bini aşan nüfusa ve ilçelerden gelen hastalara hitap eden sadece bir nöbetçi eczanenin olması vatandaşın tepkisini çekmeye devam ediyor.

Gece saatlerinde acil servislerde tedavi gören hastaların ilaç ihtiyaçları için şehir merkezindeki tek eczanede onlarca kişiye varan kuyruklar oluşturuyor. Duruma tepki gösteren hasta ve hasta yakınları tek eczane uygulamasının vatandaşları mağdur ettiğini dile getirdi. Görüntüler, 1970’li yıllardaki tüp, ekmek ve yağ kuyruklarını aratmıyor. Sıra beklemeyi tercih etmeyen birçok kişi, ilaçlarını almadan evine döndü.

Nöbetçi eczane konusunda büyük sıkıntılar yaşadıklarını söyleyen vatandaşlar, nöbetçi eczane sayısının en az ikiye çıkarılması ve bir nöbetçi eczanenin Çarşı birinin de karşı tarafta olması gerektiğini belirttiler.

Vatandaşlar, “Yıllardır bu mağduriyet devam ediyor. Özellikle gece saatlerinde acillerde ya da özel hastanede tedavi olan hastalardan otomobili bulunmayan kişiler gece saatlerinde mağduriyet yaşıyor. Çok kolay çözülebilecek bir sorunken, vatandaşa bu kadar eziyet etmenin kime ne kazandırdığını anlamak güç” diyerek tepkisini dile getirdi.  

VATANDAŞIN NÖBETÇİ ECZANE ÇİLESİ DEVAM EDİYOR

İlaç almak için nöbetçi eczaneye giden bir hasta yakını gazetemizin mesaj bölümüne dün gece başından geçeni şu şekilde anlattı:

“Dün gece annem hastalandı. Ticari taksi çağırdım, acille götürdüm. doktor ilaç yazdı. gitim kocaman şehirin tek nöbetçi eczanesine ama yazılan ilaç eczanede yoktu. kalmamıştı... olabilir bitmiştir dedim.

Başka nöbetçi eczane olsaydı oraya gidip ilacı orda alabilirdik ama tek nöbetçi eczane olduğu için o şansımız yoktu. Bizim tekrar hastaneye gitmememiz için Eczacı Acil Polikliniği aradı. doktorla görüşüp başka ilaç yazsın diye ama telefona cevap veren olmadı. tekrar taksiye bindim acile gitim doktor yeni bir ilaç, bir de iğne yazdı. doktor bey yazılan iğnenin ancak acilde vurulmasını istedi. tekrar bindim taksiye eczaneye gitim ilacı aldım tekrar taksiyle acile gitim iğneyi yaptık ve olmayan ilacın yerine yapılan iğne bizi yarım saat daha müşahade altında tutmamıza sebeb oldu.  eve ancak gidebildik ve bu süreç ticari taksiyle 3 kez git 3 kez gelmeler bana yaklaşık 60 tl'ye mal oldu ve yarım saatlik iş iki üç saate sonuçlandı. Şimdi hasta olan bir insanı bu kadar dolaştırmak mı... Hertürlürlü ilacı bulundurmayan tek nöbetçi eczanemi suçlu ... Telefona cevap vermeyen acildeki doktor mu suçlu... Yoksa bizi tek nöbetçi eczaneye mahkum eden eczacılar odası mı suçlu... “

Kaynak: (BHA) - Bingöl Haber Ajansı Editör:
Etiketler: ÇAĞRILARA, KULAK, TIKAMAYA, DEVAM, EDİN!!!, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı