Haber Detayı
22 Mayıs 2018 - Salı 10:44 Bu haber 5836 kez okundu
 
BUNLARDAN UZAK DURUN
Mavi Balina'dan sonra şimdi de Mariam korkusu başladı...
TEKNOLOJİ Haberi
BUNLARDAN UZAK DURUN

Çocukları ve gençleri intihara sürükleyen Mavi Balina'dan sonra ailelerin yeni korkusu Mariam adlı oyun oldu. Kaybolan küçük kızın eve dönmesine yardım edilen oynda korkunç ses efektleri ve görseller dikkat çekiyor. Son aşamaya gelenler 03.00'te bilinmeyen numaradan aranıyor.

Mariam Oyununu indiren veya yükleyen (apk, play store, apple store) çocuklar mahremiyetin işgal edilmesinin ardından oyun tarafından oyuncu etki altına alınmaya başlıyor.

Mariam Oyunun Zararları ;

  • Bulunduğunuz konumu öğrenmesi
  • Kişisel bilgilerinize kolayca ulaşabilmesi
  • Facebook veya diğer önemli bilgilerin bulunduğu sosyal ağ hesaplarınıza ulaşabilmesi
  • Sosyal ağlara ulaşma imkanı sayesinde yakın çevreniz konusunda bilgiler edinebilmesi.
  • Piskolojik olarak çocuklara umutsuzluk ve çaresizlik baskısı uygulaması

Anne, babalar çocuklarının odalarında sokaklardan daha güvende olduğunu düşünseler de çocuklarının bilgisayarın başında; internet dünyasında gerçeklik algısını kaybederek hipnoz olma ihtimalinden haberdar değiller.

MAVİ BALİNA NEDİR?

Resmi bir internet sitesi veya yasal bir satışı olmayan Mavi Balina, ilk kez Rusya’da bir araştırmacı gazeteci tarafından 12 yaşında bir kız çocuğunun intiharını araştırırken ortaya çıkarıldı. 

İlk defa 2013 yılında çıkan oyun, 2015 yılında ilk intihar vakasıyla gündeme geldi. Dünya üzerinde bir çok intihara neden olan olan, ülkemizde de maalesef ilgi görüyor.

Özellikle sosyal medya etkisiyle hızla yayılan oyunda bir yönetici tarafından gönderilen adreslerle kişilerin bilgisayarına giriş yapılıyor. Böylece tüm kişisel verilere erişen yönetici bundan sonra yaptığı şantajlarla talimatların yerine getirilmesini sağlıyor.

Tüm talimatlar yerine getirilip 50. göreve gelindiğinde ise “Balina olmak” denilerek oyuncuyu intihara zorluyor.

Mavi Balina kurucusu kimdir?

2016 yılının Kasım ayında tutuklanan 21 yaşındaki Rusya vatandaşı Philipp Budeikin, Rusya’Nın St Petersburg kentinde yer alan bir cezaevinde kalıyor.

Birçok genç çocuğu öldürmekle suçlanan Budeikin, çıkarıldığı son duruşmada, toplumda temizlik yaptığını söyleyerek, kurbanlarını “biyolojik atıklar” olarak tanımladı.

“Oyun Yöneticisi” adı verilen kişi yada kişiler tarafından yönetilen oyunda 8 tane ölüm grubu olduğundan şüpheleniliyor.

Kaynak: (BHA) - Bingöl Haber Ajansı Editör:
Etiketler: BUNLARDAN, UZAK, DURUN,
Yorumlar
Haber Yazılımı