Haber Detayı
09 Mayıs 2018 - Çarşamba 10:40 Bu haber 6403 kez okundu
 
BİNGÖL’E TURİST NEDEN GELSİN?!
Bingöl’e Turistlerin neden yeterince ilgi duymadığını ve neden tanıtılmadığını Haberimizde bulabilirsiniz.
GÜNDEM Haberi
BİNGÖL’E TURİST NEDEN GELSİN?!

Bingöl, Doğal Güzellikleri ve keşfedilmeyi bekleyen tarihi yerleriyle saklı bir cennet.. Bingöl’e turist çekebilmek için, öncelikle özel çalışmalar yapmak gerekiyor. Gizli hazinelerimiz gün yüzüne çıkmalı.

TARİH TURİZMİ YOK

Öncelikle Bingöl’deki Tarihi yerlerin belirlenmesi ve restore edilmesi, Gerekli kazıların yapılıp, birçok kale ve eski yapılar gün yüzüne çıkarılması lazım. Yıllardır neyi bekliyoruz! Yüzen ada dışında Bingöl’ü tanıyan yok. Tur şirketleri Bingöl’den geçerek başka illere gidiyor. Doğu turu düzenleyen bir şirket Müşterilerine güzergâh belirtirken Bingöl’ü şöyle belirtiyor “Bingöl şehir merkezinde öğle yemeği molası verdikten sonra Elazığ’a ulaşıp, Harput’u geziyoruz.”

DOĞA TURİZMİ YOK

Son yıllarda yüzen ada, hesarak gibi yerler turist çekse de bu sayı sadece birkaç günü kapsıyor. Doğal güzellikler bakımından zengin olan ilimizde, doğal güzellikleri tanıtan ve koruma altına alan hiçbir girişim yok. Gerindal gölü, direkli gölü, zağ mağaraları, Çır şelalesi, Buban bacaları gibi bir çok yer turist çekmek için önemli yerler arasında sayılsa da tanıtım eksiklilerinin kurbanı. Öncelikle Bingöl’de, belediyeler desteği ile turlar düzenlenebilir.

TERMAL TURİZM YOK

Vatandaşlar Çevre illerden Bingöl’e en çok, ılıcalar ilçesinde bulunan termal tesisler için geliyor. Termal tesisi sadece çevre illerin bilmesi, yine yetersiz bir tanıtım eksikliği olarak göze çarpıyor. Evliya Çelebi tarafından 17. yüzyılda yazılmış olan Gezi kitabında Bingöl birçok yerde geçiyor. Seyahatnamede Büyük İskender’in ağrılarına şifa bulmak ve başındaki iki boynuzdan kurtulmak için nice doktorlara başvurduğu halde bir türlü derdine çare bulamadığı için sonıında ab-ı hayat’ı aramaya kalkıştığı anlatılır.  Ab-ı hayat bulmak için epeyce uğraşan İskender sonunda kaynağın kendisi olmasa da ondan beslenen bir pınardan içip ağrılarından ve boynuzlarından kurtulmuş, faydasını gördüğü suya “Makdis Lisanı” üzere “Cennet Suyu” anlamına gelen Çapakçur (Bingöl)adını verir.  Öncelik olarak Bingöl’ün Tarih, Doğa ve Termal Turizm konusunda ciddi bir araştırma, koruma altına alma ve tanıtım yapılması şart.

Kaynak: (BHA) - Bingöl Haber Ajansı Editör:
Etiketler: BİNGÖL’E, TURİST, NEDEN, GELSİN?!,
Yorumlar
Haber Yazılımı