Haber Detayı
11 Mayıs 2018 - Cuma 09:35 Bu haber 13764 kez okundu
 
BİNGÖL’DE GÖRÜLMESİ GEREKEN 5 YER
Bingöl’de gezilip görülmesi gereken çok yer var. Biz bu haberimizde aileniz ile birlikte gidebileceğiniz, bu 5 yeri sizlere öneriyoruz.
TURİZM Haberi
BİNGÖL’DE GÖRÜLMESİ GEREKEN 5 YER

Bingöl’de gezilip görülmesi gereken çok yer var. Biz bu haberimizde aileniz ile birlikte gidebileceğiniz, bu 5 yeri sizlere öneriyoruz.

1: YÜZEN ADA – SOLHAN

Bingöl-Muş Karayolu Solhan ilçesi Hazarşah Köyünde bulunan, Turna gölünün üstünde yüzen adacıklar sıra dışı bir tabiat olayına sahiptir. Gölün çevresinde bulunan uzun ve sık otların yakılmasıyla keşfedilmiş alan, ‘”Yüzen Ada” adını almıştır.

2: ÇIR ŞELALESİ - BİNGÖL

Bingöl’ün doğa harikası mekânlarından olan Çır Şelalesi, muhteşem doğa güzelliği ile büyülüyor. Bingöl-Erzurum karayolunun 25. kilometresindeki Yenibaşlar Köyü yol ayrımından itibaren yaklaşık 5 km. mesafedeki Çır kayalıklarında bulunan Çır Şelalesi’nde yaklaşık 100 metre yükseklikten aşağı boşalan sular ve kayaların görüntüsü  muhteşem bir doğal güzelliğe sahne oluyor.

3: SÜLBÜS DAĞI - YAYLADERE
Volkanik bir dağ olan Sülbüs Dağı Yayladere ilçesi'nin kuzey batısında yer almaktadır. Tepesi her zaman karlı görülür. Sivri bir koni görünümündedir. Dağcılar buraya her yıl uğrarlar. Ayrıca bu dağda çeşitli av da yapılır. Dağın üstü düz olmakla beraber, uzaktan sivri görünür. Üstünde bir ziyaret vardır ve heybetli bir görünüm taşıdığı için çeşitli efsaneler yaşatır. Rivayete göre sülbüs adındaki genç bir delikanlı, starı adındaki güzel bir kıza aşık olur. Araya giren bir cadı bunların evlenmesine engel olur. Oğlan aşkından verem hastalığına yakalanarak ölür. Bu üzüntüye dayanamayan kız da çok geçmeden ölünce vasiyeti üzerine sevgilisinin yanına gömülür. Fakat cadı mezarlarının bile arasında dikenli bir ağaç şeklinde filizlenerek onları orada da ayırmak ister ve bunların öteki dünya da bile birbirlerine kavuşmadıkları rivayet edilir. Bingöl Yayladere İlçesi İl Merkezine 100 Km. uzaklıkta bulunmaktadır. Şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlanabilmektedir.

4: KAPLICALAR - ILICALAR
Bingöl merkezine bağlı Ilıcalar beldesinde bulunur. Bingöl-Erzurum Karayolu’nun 20. kilometresindedir. Ulaşım yönünde çok rahattır. Suda yapılan tahliller sonucunda biokarbonatlı, karbondioksitli ve karbon gazozlu sular grubundan olup aynı zamanda klor, sülfat ve silikat gibi anyonlar ile demir ve alüminyum katyonları da içermektedir. Bu nedenle birçok hastalığa iyi gelmektedir. Buraya yıl içerisinde binlerce insan şifa bulmak amacı ile akın eder.

5: HESAREK KAYAK MERKEZİ - BİNGÖL
Bingöl merkez Dikme Köyünde bulunan Hesarek Dağının kuzey yamacında bulunmaktadır. Bingöl şehir merkezinden 34 km mesafededir. Tesis 1910 m yüksekliktedir. Aralık-Mart aylarında kayak yapılabilmektedir.

 

Kaynak: (BHA) - Bingöl Haber Ajansı Editör:
Etiketler: BİNGÖL’DE, GÖRÜLMESİ, GEREKEN, 5, YER,
Yorumlar
Haber Yazılımı