Haber Detayı
15 Mayıs 2018 - Salı 09:33 Bu haber 5607 kez okundu
 
79 KİŞİ OKUMA YAZMA ÖĞRENDİ
Kaymakam Bünyamin Karaloğlu’nun katılımı ile ilçe Kaymakamlığı Halk Eğitimi Merkezinde açılan okuma yazma kurslarını başarıyla tamamlayan kursiyerler için Okur-Yazar Belgeleri Dağıtım Töreni düzenlendi. Karaloğlu; “79 kişiyi okuma yazma kursundan mezun ediyoruz. Bu sayı ile daha inanıyorum ki Bingöl’de okuma yazma oranıyla sonuncu sırada olan Yedisu daha iyi bir noktaya gelmiştir.”
EĞİTİM Haberi
79 KİŞİ OKUMA YAZMA ÖĞRENDİ

Yedisu Kaymakamı Bünyamin Karaloğlu’nun katılımı ile Yedisu Kaymakamlığı Halk Eğitimi Merkezinde açılan okuma yazma kurslarını başarıyla tamamlayan kursiyerler için  Okur-Yazar Belgeleri Dağıtım Töreni düzenlendi. Karaloğlu; “79 kişiyi okuma yazma kursundan mezun ediyoruz. Bu sayı ile daha inanıyorum ki Bingöl’de okuma yazma oranıyla sonuncu sırada olan Yedisu daha iyi bir noktaya gelmiştir.”

 Yedisu Kaymakamı Bünyamin Karaloğlu’nun katılımı ile Yedisu Kaymakamlığı Halk Eğitimi Merkezinde açılan okuma yazma kurslarını başarıyla tamamlayan kursiyerler için  Okur-Yazar Belgeleri Dağıtım Töreni düzenlendi.

Yedisu YBO Pansiyonunda gerçekleşen tören Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı.

Program İlçe Halk Eğitimi Merkezi  Müdürü Gamze Tutal’in açılış konuşması ile başladı.

Programda yaptığı konuşmasında  Kaymakam Bünyamin Karaloğlu şunları söyledi:

 “Sn Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve hanımefendi Emine Erdoğan’ın himayelerinde 5 şubatta başlatılan okuma yazma seferberliği programı tüm Türkiye’de olduğu gibi ilçemizde de yoğun bir katılımla sonuçlandırmanın heyecanını yaşıyoruz.

               Önceki yıllarda “Haydi Kızlar Okula”, “Ana-Kız Okuldayız” gibi kampanyalar ile eğitim alanında önemli adımlar atılmıştı. Bu çabalar neticesinde temel eğitimde kız öğrencilerin okullaşma oranının erkeklerle aynı oranı yakaladı. Kızlarımızı erken yaşta evlilikten, çocuk işçiliğinden koruyacak yegane güvenli liman okullardı, eğitim yuvalarıydı. Böylece kız çocuklarımıza aydınlık bir geleceğin yolu açılmış oldu. Temel eğitimde kızların okullaşma oranı ile erkek öğrencilerin okullaşma oranı arasında bir fark kalmamıştır. Ortaokulda kızlarımızın okullaşma oranı 99.12 iken, erkek öğrencilerimizin oranı 99.33’tür. Milletimiz, Okuma-Yazma Seferberliği konusunda son derece hassastır. Cumhuriyet tarihimiz boyunca yapılan eğitim kampanyaları büyük ilgi görmüş, her biri bizi bir adım öteye taşımıştır.2 ay önce halk eğitim müdürümüz, muhtarlarımız ile yaptığımız toplantıda Okuma-yazma bilmeyen tüm vatandaşlarımızı bu kampanyaya davet ettik hatta zorunlu tuttuk. Ama özellikle de gündelik telaşlar içinde daha önce böyle bir imkânı olmayan, evde, tarlada ter döken emektar kadınlarımızın bu imkânı değerlendirmelerini yaşı kaç olursa olsun lütfen bu fırsatı kaçırmaması gerektiğini anlatmaya çalıştık. Nitekim Yedisu’da yoğun çalışmalar neticesinde birçok köyümüzde okuma yazma kursu açtık ve çeşitli yaşlardan bugün 79 kişiyi okuma yazma kursundan mezun ediyoruz. Bu sayı ile daha inanıyorum ki Bingöl’de okuma yazma oranıyla sonuncu sırada olan Yedisu daha iyi bir noktaya gelmiştir.

Kıymetli Misafirler;

Çinli bir ozanın ifadesiyle,

Bir yıl sonrasını düşünüyorsan buğday ek,

On yıl sonrasını düşünüyorsan ağaç dik,

Yüz yıl sonrasını düşünüyorsan insan yetiştir!

Bizler sizlerin yetiştirdiği evlatlarla büyüyecek , toplumca eğitim seviyemiz yükseldikçe refah sahibi bilinçli bir millet şuuruna ulaşacağız. Ne diyor Mustafa Kemal  “Bir millet irfan ordusuna sahip olmadıkça, muharebe meydanlarında ne kadar parlak zaferler elde ederse etsin, o zaferlerin kalıcı sonuçlar vermesi ancak irfan ordusuna bağlıdır” ve “En büyük savaş, cahilliğe karşı yapılan savaştır”

Bugün burada kurslarımızdan başarıyla mezun olan değerli vatandaşlarımızı tebrik ediyor, onları büyük emeklerle yetiştiren öğretmenlerimize teşekkür ediyorum. Yine büyük bir özveri ile çalışıp kursların nizami bir şekilde devam etmesini sağlayan Halk Eğitim Müdüremiz Gamze hocaya, yardımcısı Hilal hocaya ve tüm İlçe Milli Eğitim camiasına teşekkür ediyorum. Sözlerimi Hz peygamberin bir hadisi şerifi ile bitiriyorum. “ ya öğrenen ol, ya öğreten ol,  ya dinleyen ol, ya bunları seven ol. Ama sakın beşincisi olma, yoksa helak olursun”

Program Kaymakam Bünyamin Karaloğlu’nun  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan himayelerinde başlatılan “Okuma-Yazma Seferberliği” kapsamında İlçe Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü bünyesinde açılan okuma yazma kurslarında başarılı olan kursiyerlere hediyelerini ve  belgelerini takdimi ile devam etti.

Programa Kaymakam Bünyamin Karaloğlu ve Eşi Hilal Karaloğlu, Yedisu Belediye Başkanı Salih Uçan, İlçe Jandarma Komutanı J.Bnb. Ersin Özer, İlçe Milli Eğitim Müdürü Bekir Kahriman, İlçe Halk Eğitimi Merkezi  Müdürü Gamze Tutal, Kurum  amirleri ve Vatandaşlar katıldı.

Kaynak: (BHA) - Bingöl Haber Ajansı Editör:
Etiketler: 79, KİŞİ, OKUMA, YAZMA, ÖĞRENDİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı